Prace magisterskie

Praca magisterska to najważniejsza dla wielu studentów praca dyplomowa ponieważ większość studentów na tym etapie kończy edukację. Pierwszym najważniejszym problemem przed jaki staje student pisząc pracę jest wybór tematu. Jak zrobić to dobrze? Najlepiej wybrać coś co Cię interesuje a jednocześnie będzie „nowe” wnoszące coś do danej dziedziny wiedzy.

O czym powinienem pisać?

Piszesz pracę z pielęgniarstwa? Może skupisz się na nowych standardach opieki nad pacjentem, albo rozważysz problem niewyrażenia zgody pacjenta na zabieg medyczny w perspektywie obowiązującego prawa? Staraj się nie powielać tematów które piszą „wszyscy”. Innowacyjność i twórcze myślenie już na etapie wyboru tematu to gwarancja wysokiej oceny, ale też przyjemności pisania prac. Kolejny problem to dobór literatury. Na początek warto przeszukać zasoby Biblioteki Narodowej. Żeby to zrobić nie musisz mieszkać w Warszawie. Wystarczy, że masz dostęp do internetu. Postaraj się jednak nie ograniczać wyłącznie do literatury. Pisanie prac wymaga, aby do danej tematyki podchodzić z wielu różnych punktów widzenia.

Z czego powinienem korzystać?

Korzystaj z dokumentów dźwiękowych, szukaj materiałów pokonferencyjnych, raportów i analiz. Jeśli to możliwe postaraj się, aby temat został wybrany w taki sposób, by przeprowadzić badania. Zazwyczaj nadawcza część pracy jest najbardziej wartościowa, bo stanowi całkowity wkład Autora pracy. Prowadząc badania możesz korzystać z gotowych testów i formularzy, lub opracowywać własne, autorskie narzędzia. Ważną kwestią jest dobór miejsc badania. Jeśli będzie to jakaś firma, czy instytucja warto zawczasu postarać się o zaświadczenie z uczelni, na podstawie którego zakład pracy będzie mógł wyrazić zgodę na badania. Porozmawiaj też z zarządem/kierownictwem firmy, poinformuj o celu badania i sposobie wykorzystania wyników.

O czym powinienem pamiętać?

Przygotowując plan pracy pamiętaj, aby przechodził on od ogółu do szczegółu. Każdy kolejny punkt powinien bardziej uszczegóławiać badaną problematykę. Zazwyczaj pisanie prac magisterskich składa się z 3-4 rozdziałów, a ostatni rozdział powinien być poświęcony badaniom.

Co jeśli nie mam na to czasu?

Proste prawda? Pisanie prac nie jest skomplikowane, jeśli starannie się do tego przygotujesz. Jeśli jednak nie masz czasu, weny, pomysłu, materiałów Napisz – chętnie pomożemy.

Sprawdź, co jeszcze możemy Tobie zaproponować.

Ręczne pisanie pracy magisterskiej na komputerze